Kuomet pramoga virsta priklausomybe

Dažnai kalbama apie įvairias priklausomybes, kurios luošina žmones, kurios griauna santykius, žlugdo šeimą ar palieka be skatiko. Žinoma, akiratyje dažniausiai azartiniai lošimai, narkotinės medžiagos, ekstremalus sportas, rūkymas. Tačiau ar kitos nekaltos pramogos nepriveda prie nepriklausomybės ir nesukelia to paties pavojaus? Ko ne filosofinė diskusija pramogų ir priklausomybių tema.

Ar dažnai tenka girdėti draugų pasisakymą “nuėjau miegoti tik 4 ryto, nes norėjau pabaigti skaityti tą knygą, tokia įdomi”? Greičiausiai ir ne kartą. Termino priklausomybė knygoms dar nėra medicinos vadovėliuose, tačiau yra pakankamai žmonių, kurie iš knygyno išeina išleidę pusę savo atlyginimo, iš bibliotekos pasiimą maksimalų skaičių leidžiamų knygų, negali atsiplėšti nuo knygos autobuse, kavinėje, prieš einant miegoti. Sakote, jog tai geriau nei rūkymas? Galima ginčytis, tačiau liaudies išmintis teigia, kad kas per daug tas nesveika, o neribotas skaitymas ir nesugebėjimas atsitraukti nuo knygos kenkia akims, jei nesugebama kontroliuoti savęs ir liautis skaityti prieš miegą, tuomet tai kenkia ir miegui bei pradeda kenkti gyvenimo kokybei. Taigi, knygos maloni pramoga, tačiau su kuomet nejaučiamas saikas, tuomet prasideda kvepėti priklausomybė.

Netgi tie patys azartiniai lošimai, kuriuos visi aptarinėja yra kaip knygos. Tai yra pramoga, žmonės žino, matematines tikimybes išlošti (jos nėra didelės), tačiau kaip sakoma „viltis durnių motina“. Tie kuriems viltis tampa narkotiku, tos kelios sekundės laukimo ir tikėjimosi, kad tas įmestas į automatą pinigėlis atneš milijoną, yra kupinos džiaugsmo ir euforijos. Deja, nusivylimas skaudus ir vėl norima pasikliauti viltimi, jog kitą kartą pasiseks. Deja, įsisukus į amerikietiškus kalnelius sunku kai kuriems sunku sustoti. Įdomi vakaro pramoga, pinigų ištroškusių jaunuoliams tampa priklausomybe numaunančia paskutinius batus. O čia dar ir internete kazino vilioja, tad visiems ir kelia siaubą, o tuo tarpu kartą gyvenime į lošimo namus užsukusius per bernvakarį jaunuolius žvelgiama kaip į nusikaltėlius, kuriuos reikia izoliuoti. Bet šiame pasaulyje vis dar yra žmonių, kurie moka linksmintis neįsitraukdami į priklausomybę.

Dar viena pramoga atvedanti iki priklausomybės yra internetas. Kaip ir knygų atveju, yra daugybė žmonių, kurie kol nulūžta lovoje, žiūri į telefono ar planšetinio kompiuterio ekraną. Daugybė motyvacinių filmukų plaukioja interneto platybėse, raginančių pakelti akis nuo kompiuterio, telefono, išlįsti iš interneto ir bendrauti su gyvais žmonėmis. O juk kompiuteris buvo skirtas darbui, tačiau buvo pritaikytas ir pramogoms, o vėliau pramogos užgožė gyvenimą. Tačiau ne visiems, ir nereikia vadinti visų turinčių kišenėje išmanųjį telefoną priklausomais nuo interneto.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *